De Duitse gereedschapmachinebouw-industrie heeft in het eerste kwartaal van 2026 voor het eerst in jaren een stijging van de orderinstroom laten zien. Volgens cijfers van brancheorganisatie VDW (Duitse Vereniging van Gereedschapmachinebouw) namen de orders met vijftien procent toe ten opzichte van dezelfde periode een jaar eerder. Tegelijkertijd blijven productie, export, binnenlandse afzet en werkgelegenheid onder druk staan.

Zowel de binnenlandse als buitenlandse vraag droegen bij aan de hogere orderinstroom. Binnenlandse orders stegen met achttien procent, terwijl buitenlandse bestellingen met veertien procent toenamen.
Volgens VDW moeten deze cijfers wel in perspectief worden geplaatst. De vergelijking vindt plaats met een zwakke uitgangspositie en de groei wordt mede gedragen door incidentele opdrachten en projectwerk. Van een breed herstel van de vraag is volgens de organisatie nog geen sprake.
De ontwikkelingen verschillen bovendien sterk per sector. De luchtvaart-, defensie-, medische technologie- en elektronicasector laten een positieve ontwikkeling zien. Daartegenover staan aanhoudend zwakke marktomstandigheden in de metaalbewerking, machinebouw en vooral de automotive sector en haar toeleveranciers.
Productie en export blijven dalen
Ondanks de hogere orderinstroom daalde de productie van de Duitse gereedschapmachinebouw-industrie in het eerste kwartaal met elf procent tot 2,8 miljard euro. De binnenlandse afzet nam met dertien procent af, terwijl de export met tien procent terugliep.
Regionaal zijn de verschillen groot. De Verenigde Staten groeiden als afzetmarkt met acht procent. De export naar Europa daalde daarentegen met elf procent. De sterkste terugval kwam uit Azië, waar de export met achttien procent afnam. De uitvoer naar China zakte zelfs met 32 procent.
Duitse fabrikanten zetten volgens VDW hierdoor steeds vaker in op lokale productie voor lokale markten. India ontwikkelt zich ondertussen tot een belangrijkere afzetmarkt en is inmiddels opgeklommen naar de derde plaats onder de exportbestemmingen.
Investeringen blijven achter
Ook de Duitse thuismarkt blijft zwak. De import van gereedschapmachines daalde in de eerste drie maanden van het jaar met acht procent. De totale binnenlandse consumptie nam met tien procent af, wat volgens VDW wijst op een aanhoudend gebrek aan investeringsbereidheid.

De bezettingsgraad van de bedrijven zakte verder naar 73 procent. Dat vertaalt zich ook in de werkgelegenheid. In maart telde de sector nog 60.600 werknemers, bijna negen procent minder dan een jaar eerder.
Bernhard Geis, hoofd Economie en Statistiek bij VDW, noemt de stijging van de orderinstroom ‘een belangrijk signaal’, maar ziet nog geen definitieve ommekeer. Volgens hem zijn meer investeringsvertrouwen en stabielere economische randvoorwaarden nodig om een duurzaam herstel mogelijk te maken.












