Wat begint met twee freesbanken en één medewerker, is vandaag een bedrijf met vijftig vakmensen dat de meest complexe verspaningsproducten maakt – van prototype tot serie, van klein tot zeer groot.

Op 1 september 2026 viert Horstra Technology uit Hardenberg zijn 25-jarig bestaan. Een kwart eeuw waarin het bedrijf uitgroeide van een werkplaats met twee freesbanken en één medewerker tot een onderneming waar vijftig vakmensen dagelijks aan hoogwaardige producten werken voor onder meer de halfgeleider-industrie.
Een lastige start
Op 1 september 2001 beginnen Geert Horstra en zijn broer Harman voor zichzelf, beiden oud-medewerkers van Philips Machinefabriek in Almelo. Ze huren een pand aan de Nijverheidsstraat in Hardenberg, kopen twee freesbanken en nemen één medewerker in dienst. De begintijd is moeilijk. Tien dagen na de start vinden de terreuraanslagen in de Verenigde Staten plaats, met gevolgen voor de hele wereldeconomie – en dus ook voor de jonge onderneming in Hardenberg. “We hadden beter een boormachine kunnen kopen”, zegt Geert daarover. “De eerste periode hebben we vooral gaten staan boren in relatief eenvoudige onderdelen.” Het zijn jaren van hard werken om het hoofd boven water te houden.
Het omslagpunt
In 2003 volgt een belangrijk keerpunt. Horstra Technology krijgt een pakket werk toegewezen dat uiteindelijk bestemd is voor ASML: hoogwaardige, complexere onderdelen. Vanaf dat moment maakt het bedrijf een stabiele groei door. De eerste 5-assige freesbank wordt aangeschaft en er moet worden nagedacht over schoon werken en een geklimatiseerde meetruimte. Een extra deel van het pand wordt bijgehuurd en de uitbreiding gaat stap voor stap verder – tot in 2010 de rek er definitief uit is.
Steeds op zoek naar ruimte
Er ontstaat behoefte aan meer ruimte en een volledig geklimatiseerde werkomgeving. In Hardenberg is op dat moment een nieuw bedrijventerrein in ontwikkeling. Horstra koopt een kavel op de Kop van de Broeklanden en neemt in 2011 een nieuw, volledig geklimatiseerd pand in gebruik – qua vloeroppervlak een verdubbeling ten opzichte van de Nijverheidsstraat. Bij de opening klinkt het zelfverzekerd: “Voor de komende vijftien jaar hebben we voldoende ruimte om door te ontwikkelen.”
In 2013 stopt Harman en gaat Geert alleen verder. Zoon Christiaan, die eerst jaren ervaring opdoet bij RM-Precision, maakt de overstap naar het familiebedrijf. Het bedrijf zet in op groter werk en schaft de eerste 24/7-machine met palletbelading aan. Met inmiddels zo’n twaalf collega’s richt Horstra Technology zich op seriewerk voor onder andere de halfgeleiderindustrie, Duitse machinebouwers en de luxe jachtbouw.

Wanneer in 2017 ook zoon Jeroen in dienst komt – vooral voor de commerciële kant – blijkt de eerder genoemde vijftien jaar veel te voorzichtig ingeschat. Het bedrijf groeit opnieuw uit zijn jasje op de Broeklanden. In 2018 start de nieuwbouw, waarmee het vloeroppervlak ongeveer verdrievoudigt. Er komt een nieuwe meetkamer en de ambitie ontstaat om zich echt op grootverspaning te richten. De helft van het nieuwe pand wordt het eerste jaar nog verhuurd aan DMH Technology uit Emmen.
TMC erbij, en grootverspaning
In 2019 dient zich de kans aan om TMC (Twents Metaalcentrum) uit Almelo over te nemen. Christiaan vertrekt naar Almelo om TMC aan te sturen. Eind 2019 wordt besloten ook DMH Technology over te nemen; mensen en machines verhuizen naar het pand van Horstra Technology. Dat maakt de weg vrij om vervolgens TMC naar Hardenberg te halen, want het Almelose pand voldoet niet aan de eisen voor high-tech verspaning en kampt met ruimtegebrek. Begin 2020 is de verhuizing een feit – voor TMC dé gelegenheid om de werkplaats efficiënt in te richten en ruimte te houden voor verdere groei.
Bij Horstra Technology wordt ondertussen fors geïnvesteerd in een Zayer Neos 6000: een grote 5-assige portaal-freesbank met een bereik van 6×4 meter. Toch blijkt zo’n vijf jaar na ingebruikname van de uitgebreide hal de ruimte opnieuw te krap. Gelukkig is de kavel naast het pand al aangekocht, dus er kan opnieuw worden gebouwd. Begin 2025 neemt het bedrijf een nieuwe expeditiehal in gebruik, met een grote vergaderzaal en een ontvangstruimte voor gasten. Inmiddels heeft ook dochter Jeannet de overstap gemaakt; zij stuurt de kwaliteitsafdeling aan en is verantwoordelijk voor HR.
Aan de volgende generatie
In 25 jaar maakte Horstra Technology, inclusief TMC een snelle ontwikkeling door: van kleine verspaner in een lastige tijd tot een bedrijf waar vijftig vakmensen dagelijks aan de meest complexe producten werken – van klein tot groot in formaat, van prototype tot grotere series. Voor Geert Horstra is het jubileum op 1 september het moment om formeel terug te treden en het bedrijf over te dragen aan de volgende generatie. Hij kijkt tevreden terug. “We hebben wel wat moois opgebouwd. De beginjaren waren lastig, maar daarna zijn de ontwikkelingen snel gegaan. Het is nu aan Jeroen, Jeannet en Christiaan, samen met onze vakmensen van Horstra Technology én TMC, om dit door te zetten.” Horstra Technology viert het jubileum uitgebreid. In de week ervoor is er een receptie voor genodigden en een feestavond op vrijdag 28 augustus. Op zaterdag 29 augustus staat van 10.00 tot 15.00 uur de deur open tijdens een open dag. Iedereen is van harte welkom.


