Van Merksteijn Steel Group uit Almelo en het Duitse Südwest Beteiligungen hebben een volgende stap gezet in hun samenwerking. De fusie leidt tot de oprichting van Reinforcing Steel Europe, met het hoofdkantoor in Almelo, en is per direct officieel van start gegaan.

Met de oprichting van Reinforcing Steel Europe worden de activiteiten van Van Merksteijn en die van Südwest op het gebied van wapeningsstaal ondergebracht in één organisatie. Tot de groep behoren onder andere Badische Stahlwerke en Moselstahlwerk in Duitsland, Intersig in België en Frankrijk, en Van Merksteijn Steel in Nederland. Het gezamenlijke doel: schaalvoordeel benutten, de toeleveringsketen verduurzamen en efficiënter produceren.
Volgens de bedrijven is de fusie geen eindpunt, maar een strategische stap om de samenwerking te intensiveren. Door de kennis, infrastructuur en productielocaties binnen de groep te combineren, ontstaat er volgens de betrokkenen een stevig fundament voor verdere groei in Europa.
Productie dichter bij huis
Een belangrijk motief achter de fusie is de versterking van de eigen grondstofvoorziening. De staalfabrieken van de Südwest Group in Kehl en Trier gebruiken schroot als basis en zetten dat om in nieuw staal via elektrostaalovens. Daarmee ontstaat een relatief energiezuinige vorm van productie, waarbij minder afhankelijkheid van internationale importstromen ontstaat.
Voor Van Merksteijn betekent dat een stabielere aanvoer van walsdraad, het basismateriaal voor wapeningsstaal. Die aanvoer was de afgelopen jaren steeds complexer geworden, mede door invoerbeperkingen binnen de EU. Met de fusie brengt het bedrijf een groter deel van de keten onder eigen regie.
Groene ambities
De combinatie sluit aan bij de groeiende vraag naar duurzamer geproduceerd staal binnen de bouwsector. Elektrostaal wordt als milieuvriendelijker alternatief gezien voor conventioneel staal dat via hoogovens wordt vervaardigd. Binnen de nieuwe groep worden de producten bovendien verwerkt in fabrieken verspreid over Europa, dichtbij de afzetmarkten.
De partijen spreken van een consolidatie van bestaande krachten, waarmee ze hun positie in de Europese markt willen versterken. Reinforcing Steel Europe telt in totaal circa 2.500 medewerkers en omvat naast de staalproductie ook dochterondernemingen voor onder meer engineering, training en verkoop.
Almelo blijft een kernlocatie
Vanuit Almelo blijft Van Merksteijn Steel actief binnen de groep, en ook de bestaande vestigingen in Nederland blijven gehandhaafd. Peter van Merksteijn blijft betrokken als aandeelhouder, maar de hekwerkactiviteiten van het bedrijf vallen buiten de fusie en blijven zelfstandig opereren.