Metaalunie Barometer: Verdere afkoeling mkb-maakindustrie

Foto van: De redactie
Geschreven door De redactie

De Koninklijke Metaalunie Economische Barometer over het derde kwartaal van 2025 laat zien dat de afkoeling van de mkb-maakindustrie verder doorzet. De binnenlandse orderpositie daalt en ook de exportverwachting is negatief (-8%). Tegelijkertijd stijgen de verkoopprijzen met vijftien procent, maar het bedrijfsresultaat staat onder druk en de investeringsverwachting is negatief.

Tags:
Foto: Koninklijke Metaalunie

In het derde kwartaal van 2025 is sprake van een afname van de binnenlandse orderpositie (-7%). Van de respondenten meldt 25 procent een toename, tegenover 32 procent die een afname aangeeft. Daarmee is de trend neerwaarts. De verwachting voor de komende periode blijft eveneens negatief. De waardering van de binnenlandse orderpositie is neutraal: evenveel respondenten beoordelen deze positief als negatief. Dat resulteert in een positief saldo van drie procent, een lichte verbetering ten opzichte van Q2.

Buitenland

De buitenlandse orderpositie blijft in Q3 2025 overwegend negatief. Van alle ondervraagden is 21 procent positief, terwijl 24 procent een negatieve ontwikkeling meldt. Per saldo komt dit uit op -drie procent, een verbetering ten opzichte van -acht procent in Q2. De trend van verminderd negativisme, die in Q3 2024 is ingezet, zet zich voort.

De verwachtingen voor de komende periode blijven echter negatief: 29 procent van de respondenten verwacht een afname van de export, tegenover 21 procent die een toename voorziet. Dit resulteert in een negatief saldo van -acht procent. De waardering van de buitenlandse orderpositie blijft voorzichtig positief.

Personeel

Het aandeel vast en flexibel personeel blijft grotendeels stabiel. Het aandeel vast personeel ligt rond de negentig procent, tegenover tien procent flexibel personeel. Toch meldt 19 procent van de respondenten een groei van het vaste personeelsbestand, terwijl veertien procent een afname ziet. Dat leidt tot een positief saldo van vijf procent, iets hoger dan de vier procent groei in Q2. De verhouding van het aantal bedrijven dat meer of minder flexibel personeel in dienst neemt, blijft nagenoeg gelijk. Zeven procent geeft aan meer flexibele medewerkers aan te nemen, terwijl elf procent een afname meldt. Het aandeel bedrijven met openstaande vacatures daalde van 56 naar 54 procent. Gemiddeld steeg het aantal openstaande vacatures per bedrijf (met vacatures) van 2,14 naar 2,21.

Financieel

In het derde kwartaal rapporteerde 23 procent van de bedrijven stijgende verkoopprijzen, terwijl acht procent juist een daling meldde. Per saldo stijgen de prijzen met vijftien procent ten opzichte van Q2. Het bedrijfsresultaat is gedaald met acht procent. 23 procent van de respondenten ervaart een toename van het bedrijfsresultaat, tegenover 32 procent die een daling meldt. Het aandeel bedrijven dat winst maakt, blijft stabiel op 46 procent. Het aantal mkb-maakbedrijven dat verlies draait, is gestegen van dertien procent in Q2 2025 naar achttien procent in Q3 2025. Het aandeel bedrijven dat break-even draait, daalde van 41 naar 36 procent. Deze negatieve ontwikkeling komt ook terug in de investeringsverwachting: 29 procent van de bedrijven verwacht een afname van investeringen in het eigen machinepark, tegenover veertien procent die een toename voorziet.

Tags:

Geef een reactie

Uw e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *