Het kabinet gaat de regeldruk voor ondernemers terugdringen. Minister Karremans van Economische Zaken heeft een aanpak gepresenteerd die minder vrijblijvend is dan eerdere pogingen. Voor de zomer van 2026 moeten vijfhonderd regels worden geschrapt of vereenvoudigd. Het doel is dat ondernemers eind 2026 twintig procent minder kosten maken om aan regels te voldoen.

Ondernemers besteden veel tijd en geld aan verplichtingen die weinig bijdragen aan hun bedrijfsvoering. Kleine bedrijven moeten bijvoorbeeld uitgebreide AVG-administratie bijhouden voor salaris- en klantendossiers. Ook zijn zij verplicht jaarlijks kleine elektrische apparaten te laten keuren, wat vaak duurder uitpakt dan vervanging.
Minister Karremans benadrukt dat verandering nodig is: ‘Ondernemers wachten nu al veel te lang op minder regels, met tot nu toe veel te weinig resultaat. Want elk uur en elke euro die een ondernemer aan regels besteedt, is er een die zij niet in hun onderneming kunnen steken. Dat móét anders.’
De druk op het ondernemingsklimaat neemt toe. De kosten om aan regels te voldoen zijn de afgelopen jaren met 731 miljoen euro gestegen. Nederland zakte bovendien in de ranglijst van meest concurrerende landen van de vierde naar de tiende plaats.
Vijfhonderd regels onder de loep
De ministerraad heeft ingestemd met het aanpakken van vijfhonderd regels. Daarbij gaat het onder meer om de rapportageverplichting werkgebonden personenmobiliteit (WPM), de Algemene Verordening Gegevensbescherming (AVG), regels rond re-integratie van zieke werknemers en statistiekuitvragen door het Centraal Bureau voor de Statistiek.
Taskforce en hackathon
Een nieuw ingestelde taskforce van ondernemers, branchevertegenwoordigers en beleidsmakers gaat kijken hoe regels kunnen worden geschrapt of vereenvoudigd. Daarbij wordt gedacht aan uitzonderingen voor het mkb, slimmer gebruik van data en het principe high trust, high penalty.
Tijdens de volgende OndernemersTop wordt een hackathon georganiseerd. Daar gaan ondernemers samen met de overheid op zoek naar concrete oplossingen om regeldruk te verminderen.
Af van reflex tot meer regels
Het kabinet wil ook de oorzaken van regeldruk aanpakken, zoals het idee dat ieder probleem een nieuwe regel vereist en het wantrouwen richting ondernemers. Karremans zegt hierover: ‘We moeten af van de reflex dat elk probleem een nieuwe regel nodig heeft. Achter iedere regel zit vaak een terechte zorg, maar we moeten die zorg niet dichttimmeren met een woud aan regels, die ook niet altijd even effectief zijn.’
Naast het terugdringen van regeldruk wil het kabinet breder kijken naar het investeringsklimaat. Peter Wennink is gevraagd om een onafhankelijk advies op te stellen, dat eind dit jaar klaar moet zijn. Hij vertaalt daarin de aanbevelingen uit het Europese Draghi-rapport naar de Nederlandse situatie.